The difference a little math makes

Here is a quick tip to turn your regular grocery shopping into a savings trip. Before putting anything inside your cart, do the math first. This ensures you score the best deal. Do not worry if you are not the smartest in math – that’s what cell phone calculators are for. If you think you cannot be bothered, the solution is to shop at a store with shelf tags that show you the per-unit price. This is all about comparing deals to get the best bargain. For example:

 

10 for $10 — 32 oz. Powerade bottles (10 x 32 oz. = 320 oz., $10.00 ÷ 320 = $.031 per oz.)

3 for $5 — 64 oz. Gatorade bottles (3 x 64 oz. = 192 oz., $5.00 ÷ 192 = $.026 per oz.)

2 for $5 — 128 oz. Gatorade jugs (2 x 128 oz. = 256 oz., $5.00 ÷ 256 = $.019 per oz.)

 

This shows you that the largest two-jug deal offers the most fluid for the cheap but minus the convenience of smaller bottles. Consider your needs and make a smart choice. Additionally, remember to use coupons such as this SAVE $2.00 on any two (2) All laundry products.