Individually wrapped items vs. Bulk packages

As a rule, avoid getting individual packages, be it for holiday shopping or not. They simply cost more, be it individually-wrapped and portion-sized packages potato chips, cookies, nuts or whatever. Look at the price tag of bulk purchases and you will see the difference. There are items that are better to buy in bulk and just portion yourself, say if you are preparing the lunch boxes of your kids. Also, always use the produce scale. Guesswork never leads to savings so weigh everything before adding it to your cart. Finally, do not forget to enlist the help of coupons for savings like this SAVE $1.50 off one (1) pack of Energizer MAX Brand Batteries.